Těsnicí lemování

Charakteristika

Funkce těsnicího lemování

Těsnicí lemování je nezbytným prvkem umožňujícím správnou instalaci okna ve střeše. Precizně navržené systémové komponenty lemování zajišťují trvalé a těsné spojení okna se střešní krytinou. Lemování odvádí dešťovou vodu a sníh mimo okno a zároveň jej chrání před větrem. Těsnicí lemování se používá u všech střešních oken FAKRO: kyvných (FT, PT), se zvýšenou osou otáčení (FYP, FDY), výklopně-kyvných (FPP, PPP, FEP), oken pro sestavy (FT_/D, B__) atd. Výše uvedené typy střešních oken je možné spojovat v různých kombinacích. Díky jednotnému designu vnějšího oplechování lze okna odlišných konstrukcí spojovat do skupin.

Nabídka FAKRO zahrnuje mnoho typů těsnicího lemování, které je vyrobeno z hliníkového plechu potaženého ochranným modifikovaným polyesterovým lakem s vysokou životností a odolností vůči působení atmosférických vlivů. Základní barvou lemování je šedohnědá v odstínu RAL 7022, díky které okno dokonale ladí s typickými barvami střešních krytin.

 

Typy těsnicího lemování

Vzhledem k rozmanitosti střešních krytin jsou těsnicí lemování ke střešním oknům FAKRO rozdělena do skupin v závislosti na typu krytiny a jejich použití. Standardní typy lemování umožňují montovat okna v nejčastěji používaných střešních krytinách: plochých - lemování ES_, profilovaných - lemování EZ_ a vysoce profilovaných - lemování EH_.

Střešní okna FAKRO lze ve střešní konstrukci instalovat ve třech různých montážních úrovních: N (+3 cm), V (0 cm) a J (–3 cm). Standardní těsnicí lemování se proto ještě dělí na další typy. Třetí písmeno v označení lemování určuje montážní hloubku okna a poslední písmeno určuje druh materiálu, ze kterého byla vyrobena spodní těsnicí manžeta: A - hliníková manžeta, P - olověná manžeta.

Těsnicí lemování

 
Např. zápis lemování EZV-A znamená:
E - těsnicí lemování,
Z - druh střešní krytiny,
V - hloubka montáže,

A - hliníková manžeta.

 

Rozdělení lemování podle hloubky montáže a druhu střešní krytiny:

 

Montážní hloubka okna

Montážní hloubka N Montážní hloubka V Montážní hloubka J     Druh střešní krytiny
- ESV ESJ  S Plochá krytina

Ploché krytiny do 10 mm: lepenky, šindele, břidlice

EZN-A EZV-A EZJ-A Z Profilovaná krytina

Profilované krytiny do 45 mm: tašky, profilovaný plech

EHN-A - - H Vysoce profilovaná krytina

Vysoce profilované krytiny do 90 mm: tašky, profilovaný plech

           

Firma FAKRO nabízí také doplňkové lemování určené pro méně běžné střešní krytiny, např. pro plochou tašku - lemování EZ_-F, pro šupinové krytí - lemování EL_ a EG_, a také pro plechové krytiny typu "click" - lemování EB_-A a plechové falcované krytiny - lemování EE_. Poslední skupinu tvoří těsnicí lemování pro speciální účely, jako např. lemování s dodatečnou termoizolací EHV-AT Thermo nebo pro změnu úhlu montáže - lemování E_A. Systém montáže oken do plochých střech EFW umožňuje montáž střešního okna ve střeše se sklonem menším než 15°.