Systém Z-Wave

Bezdrátový systém Z-Wave

Systém Z-Wave

FAKRO do svých elektricky ovládaných výrobků implementovalo revoluční bezdrátový systém rádiové komunikace Z-Wave.

Z-Wave je rádiový komunikační protokol, který se používá pro vzájemnou komunikaci domácích elektrických spotřebičů. Prostřednictvím protokolu Z-Wave lze do jedné sítě připojit taková zařízení, jako jsou například: osvětlení, topení, klimatizace, termostaty, alarmy, počítače, mobilní zařízení, elektricky ovládaná okna, rolety, garážová vrata apod. Do sítě je možné připojit všechna elektrická zařízení, která jsou vybavena modulem systému Z-Wave.

Logo Z-Wave

 
V současné době je do systému Z-Wave sdruženo více než 300 výrobců domácích elektrických spotřebičů z celého světa (mj. Samsung, LG, Intel, Panasonic, General Electric, Bosh). Systém Z-Wave se používá také ve stavebnictví, např. u střešních oken FAKRO, gařážových vrat, topných systémů Danfoss nebo osvětlení a svítidel Osram, a proto jej lze použít již ve fázi výstavby domu. Na trhu existuje řada produktů s touto technologií a všechny je možné ovládat jedním dálkovým ovladačem. Programovatelné funkce ovladače umožňují vytvářet si vlastní "scénáře". Například při opuštění domu můžete jedním tlačítkem na ovladači zavřít okna a dveře, vypnout světlo, audio systém a aktivovat alarm.

Elektrické produkty vyráběné firmou FAKRO obsahují svůj vlastní elektronický modul s čipem Z-Wave. Umožňuje to vytvořit bezdrátovou síť a ovládat výrobky vybavené modulem Z-Wave pomocí různých typů ovladačů a také přes mobilní telefon nebo internet. Do sítě Z-Wave lze připojit např. elektrická střešní okna Z-Wave, předokenní rolety nebo markýzy Z-Wave, anebo vnitřní rolety Z-Wave. Systém Z-Wave je jednoduchý na instalaci, snadno jej lze rozšířit a spravovat ve všech fázích provozu budovy. Instalace systému nevyžaduje použití komunikačních kabelů mezi elektrickými výrobky, což podstatně snižuje náklady a dobu montáže a také poskytuje maximální komfort používání systému. Je určen jak pro nově postavené, tak i pro stávající budovy.

 

Popis systému

Provoz systému Z-Wave je založen na přenosu signálu pomocí "plánování trasy". Pro průběh rádiových vln, vysílaných z ovládacího zařízení (např. dálkového ovladače), je trasa signálu vyznačována takovým způsobem, aby se příkaz definitivně dostal k příslušnému zařízení a byl proveden. Toho se dosáhne vyžádáním potvrzení přijetí příkazu řídicím zařízením, v tomto případě dálkovým ovladačem.

 

Potvrzení je odesíláno zařízením, kterému je příkaz adresován. Jestliže se na trase rádiových vln vyskytuje překážka a signál nemůže být doručen adresovanému zařízení, systém Z-Wave hledá "novou cestu" k příslušnému zařízení. Nová trasa vede přes jiná zařízení, která jsou součástí sítě Z-Wave. To zaručuje spolehlivost systému a díky tomu může mít protokol Z-Wave neomezený dosah, protože k odesílání příkazů využívá jiná zařízení připojená k síti, čímž také snižuje spotřebu energie.

Popis systému Z-Wave


Kompletní protokol Z-Wave se nachází v jednom malém čipu. Základní Z-Wave chip obsahuje mimo jiné: procesor, flash paměť, rádiový vysílač a přijímač.