Elektrické ovládání

Elektrické ovládání

Střešní okna jsou v dnešní době nepostradatelným prvkem moderního stavebnictví. Rozmanitost konstrukcí a parametrů oken způsobuje, že mohou být použity ve všech typech místností a plnit různé funkce. Stále populárnější se stávají elektricky ovládaná okna, která jsou důležitým prvkem inteligentního domu. Pomocí použitých elektronických komponentů můžeme vzdáleně otevírat a zavírat okna a také ovládat vnitřní a vnější doplňky namontované na oknech. Tato zařízení lze snadno začlenit do automatizačního systému, který nám pomáhá při každodenních činnostech, zvyšuje komfort a provozní bezpečnost a také šetří energii na vytápění, chlazení a osvětlení rodinného domu. Elektrické ovládání usnadňuje používání střešních oken nejen tehdy, jsou-li instalována vysoko, mimo přímý dosah uživatele, ale také v běžném provozu.

Komunikace mezi zařízeními může probíhat bezdrátově nebo drátově.

V současné době se velmi rychle rozvíjí bezdrátová technologie, která umožňuje komunikaci mezi elektrickými výrobky prostřednictvím rádiového signálu. Dálkové nebo nástěnné ovladače mají velký dosah. Rádiové vlny pronikají skrze zdi a jiné překážky, takže z jednoho místa můžete spravovat a řídit celý svůj dům. Řídicí moduly je možné instalovat do podomítkových krabic nebo jako nástěnné ovladače. Toto řešení je mnohem jednodušší a levnější než montáž dodatečných kabelů v místnostech. Společnost FAKRO ve svých elektrických výrobcích používá bezdrátový systém rádiové komunikace Z-Wave. Dostupná je také bezdrátová verze WiFi s komfortním ovládáním pomocí aplikace na smartphonu.

Bezdrátové ovládání

 

V případě drátové komunikace je řídicí signál vysílán mezi jednotlivými zařízeními prostřednictvím přídavného kabelu, vedeného paralelně s běžnou elektrickou instalací nebo přes napájecí vedení. Toto řešení se nejčastěji používá ve fázi dokončování nebo rekonstrukce budovy.

Drátové ovládání, napájené z elektrické sítě 230 V nebo prostřednictvím zdroje a ovládané nástěnným vypínačem, může být realizováno pomocí systému Electro firmy FAKRO anebo jiného systému, například KNX nebo Somfy.

Mezi drátové systémy FAKRO patří:

  • Electro 230 – produkty této řady jsou vybaveny pohonem 230 V AC a ovládají se nástěnným vypínačem (žaluziovým spínačem),
  • Electro 24 – výrobky s napájením 24 V DC, přizpůsobené k přímému ovládání z jiného systému (např. EIB/ KNX).