Těsnicí lemování

Charakteristika

Funkce těsnicího lemování

Nezbytným prvkem, který zajistí správnou montáž okna v ploše střechy, je těsnicí lemování. Precizně navržené systémové komponenty lemování umožňují trvalé a těsné spojení okna se střešní krytinou. Lemování odvádí dešťovou vodu a sníh mimo okno a zároveň chrání okno před působením větru. Těsnicí lemování se používá u všech střešních oken FAKRO: kyvných (FT, PT), se zvýšenou osou otáčení (FYP, FDY), výklopně-kyvných (FPP, PPP), FEP), oken pro sestavy (FT_/D, B__). Výše uvedené typy střešních oken je možné spojovat v různých kombinacích. Díky jednotnému designu oplechování lze okna odlišných konstrukcí spojovat do skupin.

V nabídce firmy FAKRO se nachází mnoho typů těsnicího lemování, které je vyrobeno z hliníkového plechu, potaženého ochranným polyesterovým lakem. Základním odstínem je šedohnědá barva RAL 7022, díky které okno dokonale ladí s většinou střešních krytin.

 

Druhy těsnících lemování

Druhy těsnících lemování

Těsnící lemování ke střešním oknům FAKRO jsou rozdělena do skupin dle jednotlivých typů použitých střešních krytin. Standardně nabízená lemování umožňují montáž okna v nejčastěji se vyskytujících typech střešních krytin: plochých - lemování ES, profilovaných - lemování EZ a vysoce profilovaných - lemování EH.

Střešní okna nabízejí možnost montáže ve střešní krytině ve třech hloubkách : N (+ 3 cm), V (0) a J (– 3 cm). V souvislosti s tím ještě dělíme standardní lemování na typy. Poslední písmeno v označení těchto lemováních označuje hloubku montáže okna. Symbol těsnícího lemování byl rozšířen o čtvrté písmeno, které určuje druh materiálu použitého k výrobě manžety: P - olověná manžeta, A - hliníková manžeta.


 

Ukázka značení, např. EZV-P znamená:

E - těsnící lemování,

Z - druh střešní krytiny,

V - hloubka montáže,

P - olověná manžeta.

 

Rozdělení standardních těsnících lemování dle hloubky montáže a druhu střešní krytiny:

 

Montážní hloubka okna

Montážní hloubka N Montážní hloubka V Montážní hloubka J     Druh střešní krytiny
- ESV ESJ  S Ploché střešní krytiny

Ploché krytiny do 10 mm: šindel, břidlice

EZN-P EZV-P EZJ-P Z Profilované střešní krytiny

Profilované krytiny do 45 mm: taška, profilovaný plech

EHN-P - - H Vysoce profilované střešní krytiny

Vysoce profilované krytiny: taška, vysoce profilovaný plech

           

Firma FAKRO nabízí také doplňující těsnící lemování určená pro méně oblíbené střešní krytiny, např. pro plochou tašku - lemování EZV-F, pro šupinové krytí - lemování EL a EG a také pro plechové střešní panely EBV-V a ploché plechové krytiny - lemování EE. Ostatní skupinu tvoří speciální těsnící lemování, např: těsnící lemování s dodatečnou termoizolací EHV-AT Thermo nebo pro změnu úhlu montáže - lemování E_A. Montáž střešního okna do ploché střechy se sklonem menším než 15° umožňuje systém montáže oken do plochých střech EFW.

Funkcje kołnierza uszczelniającego

Niezbędnym elementem pozwalającym na prawidłowe zamontowanie okna w połaci dachowej jest kołnierz uszczelniający. Precyzyjnie zaprojektowane, systemowe elementy kołnierza pozwalają na trwałe i szczelne połączenie okna z pokryciem dachowym. Zadaniem kołnierza jest odprowadzanie wody deszczowej i śniegu poza okno oraz zabezpieczenie przed wiatrem. Kołnierze uszczelniające należy stosować do wszystkich okien dachowych FAKRO, zarówno obrotowych (FT, PT), o podwyższonej osi obrotu (FYP, FDY), uchylno – obrotowych ( FPP, PPP, FEP) jak i okien do zespoleń (FT_/D, B__). Powyższe typy okien FAKRO mogą być ze sobą łączone w różnych kombinacjach. Dzięki jednolitej stylistyce oblachowania zewnętrznego okna o różnej konstrukcji mogą być łączone w grupy.
W ofercie FAKRO znajduje się wiele typów kołnierzy uszczelniających, które wykonane są z blachy aluminiowej, zabezpieczonej modyfikowanym poliestrem o wysokiej trwałości i odporności na działanie czynników atmosferycznych. Podstawowym kolorem jest kolor popielato – brązowy RAL 7022, dzięki któremu okno doskonale komponuje się z typowymi kolorami pokryć dachowych.

 

Rodzaje kołnierzy uszczelniających

Ze względu na różnorodność pokryć dachowych, kołnierze uszczelniające do okien dachowych FAKRO podzielone są na grupy w zależności od rodzaju pokrycia i zastosowania. Standardowe kołnierze pozwalają na montaż okna w najpopularniejszych rodzajach pokryć dachowych: płaskich – kołnierze ES, profilowanych – kołnierze EZ i wysokoprofilowanych – kołnierz EH.
Okna dachowe możemy montować w połaci dachowej na trzech różnych głębokościach: N (+3 cm), V (0) oraz J (– 3 cm). W związku z tym kołnierze standardowe dzielimy jeszcze na typy. Ostatnia litera w oznaczeniu tych kołnierzy oznacza głębokość montażu okna. Symbol kołnierzy uszczelniających został rozszerzony o czwartą literę, która oznacza rodzaj materiału z jakiego wykonany został fartuch: P- fartuch ołowiany, A- fartuch aluminiowo- tworzywowy.

Rodzaje kołnierzy uszczelniających

Przykładowo, kołnierz o symbolu EZV-P oznacza:
E - kołnierz uszczelniający,
Z - rodzaj pokrycia,
V - głębokość montażu,
P - ołowiany fartuch.

 

Podział kołnierzy standardowych ze względu na głębokość montażu okna i rodzaj pokrycia dachowego:

 

głębokość montażu okna

Głębokość montażu N Głębokość montażu V Głębokość montażu J     Rodzaj pokrycia dachowego
- ESV ESJ  S Pokrycia płaskie Pokrycia płaskie do 10 mm: papa, gont bitumiczny, łupek
EZN-P EZV-P EZJ-P Z Pokrycia profilowane Pokrycia profilowane do 45 mm:dachówka, blacha profilowana
EHN-P - - H Pokrycia wysokoprofilowane Pokrycia wysokoprofilowane do 90 mm: dachówka, blacha profilowana
           

W ofercie firmy FAKRO znajdują się również kołnierze dodatkowe do mniej popularnych pokryć dachowych takich jak: dachówka płaska EZV-F, pokrycia łuskowe – kołnierze EL i EG oraz do blachy panelowej EBV-P i blachy płaskiej – kołnierz EE. W skład ostatniej grupy wchodzą kołnierze do zastosowań specjalnych takich jak: kołnierz z dodatkowym ociepleniem EHV-AT Thermo oraz do zmiany kąta montażu okna w dachu – kołnierz E_A. Natomiast zamontowanie okna w konstrukcji dachu o kącie nachylenia mniejszym niż 15° umożliwia System Płaskich Dachów (EFW).