Sdílet

Okna FAKRO osvětlují prostory pro vývoj

Velké množství přirozeného světla procházejícího střešními okny FAKRO do sídla Fakulty rozhlasu a televize Slezské univerzity přináší osobám nacházejícím se uvnitř mnoho pozitivní energie a chuti do života. Díky použitým řešením se lidem po vstupu do budovy z ní nechce odcházet. Moderní objekt poskytuje studentům inspirativní prostory pro vývoj a zaměstnancům univerzity záviděníhodné, funkční a komfortní pracoviště.

 

Budova Fakulty rozhlasu a televize Krzysztofa Kieślowského Slezské univerzity v Katovicích zprovozněná v roce 2017 je moderní těleso s velmi charakteristickým stylem. Projektantům se úspěšně podařilo atraktivním způsobem vyplnit prázdný městský prostor a zpříjemnit tak studentům proces získávání vědomostí. V budově byla použita řada výrobků FAKRO. Stavební projekt byl vytvořen v rámci spolupráce tří architektonických kanceláří: Małeccy Biuro Projektowe z Katovic, Grupa 5 Architekci z Varšavy a barcelonská BAAS Arquitectura. Budova Fakulty rozhlasu a televize (FRaT) vyniká prestižním vzhledem a zároveň dokonale zapadá do okolní zástavby v centru Katovic. Objekt s užitnou plochou 4806 m2, který se nachází na pozemku při ulici Świętego Pawła 3, zaplnil velmi estetickým způsobem dosud nevyužitý prostor.

 

Fakulta rozhlasu a televize

 

Uspořádání stavebního pozemku bylo pro architekty výzvou, která spočívala v začlenění nového objektu do stávající husté zástavby, kromě toho se na pozemku nacházela historická budova. Nová část budovy do ní byla integrována, díky čemuž si celé těleso FRaT zachovává charakter staré architektury historického středu města. Prvkem, který zaujme již při prvním pohledu na čelní stěnu budovy, je "ažurová" fasáda z keramických tvarovek. Takto provedený projekt fasády je inspirován řešeními používanými ve stavebnictví na Pyrenejském poloostrově, ale je přizpůsoben reálným podmínkám polského mírného klimatického pásma. Vnitřní stěny jsou z velké části vyrobeny z tmavých holých cihel, aby byly v souladu s vnější částí budovy.

 

Řešení vytvářející jedinečnou atmosféru

Velmi důležitým prvkem nové budovy je prosklení. Patřičné prosvětlení interiérů zaručuje lepší vyobrazení vkusně vykonaných vnitřních stěn. 66 střešních oken FAKRO společně s izolačními sadami splňuje také mnoho praktických funkcí. Velké množství prosklených ploch poskytuje nejenom výhled na vnitřní nádvoří a kontakt s okolním světem, ale také jej zve dovnitř a naplňuje vnitřní prostor přirozeným světlem. Dodatečný komfort při využívání objektu přináší akustická izolace oken FAKRO, díky níž do místnosti neproniká hluk zvenčí. Příjemné trávení času uvnitř budovy je zaručeno rovněž díky vysokým tepelně izolačním vlastnostem použitých oken.

 

Oceněná krása a funkcionalita

Udělení prvního místa v soutěži o nové sídlo Fakulty rozhlasu a televize Slezské univerzity nebylo jediným projevem uznání prezentovaného projektu. Jeho promyšlená realizace byla oceněna prestižními cenami. Jednou z nich bylo Grand Prix Cena roku Asociace polských architektů, jejímž patronem je společnost FAKRO.

 

PODROBNOSTI

Název objektu: Fakulta rozhlasu a televize Slezské univerzity
Místo: Katowice, ul. Świętego Pawła 3
Realizace: 2015-2017
Architekti:
Małeccy Biuro Projektowe, Grupa 5 Architekci,

BAAS Arquitectura

Realizátor: Dachbud Orzesze
Použité výrobky FAKRO: dřevěná kyvná střešní okna FTP-V