Sdílet

Děti potřebují prostor plný světla aneb přeměna kasáren na školku

Ve městě Ede ležícím ve středu Nizozemska byly bývalé vojenské kasárny přestavěny na budovu plnící různé funkce. Přední část byla uzpůsobena pro obytný dům a mateřskou školu. Díky použití sestav střešních oken FAKRO se do interiéru dostává velké množství přirozeného světla.

 

Mateřská škola

 

V mateřské škole "Prins Vleermuis" je světlo klíčovým aspektem a je nesmírně důležitým prvkem interiérů, ve kterých děti tráví svůj čas. Zajištění přirozeného světla zlepšuje dobrou náladu, zvyšuje aktivitu a koncentraci během učení a také předchází únavě.

V budově byly použity sestavy bílých střešních oken FAKRO s polyuretanovým lakem - FTU-V U3FTU-V U3 Z-Wave, která se velmi pohodlně ovládají. Jejich manipulaci zajišťuje dálkový ovladač v bezdrátovém systému Z-Wave, který umožňuje ovládat všechna okna najednou. Díky tomu stačí stisknout jediné tlačítko a místnost vyvětrat.

V různých místnostech byly použity odlišné kombinace střešních oken FAKRO, aby se optimalizoval příliv přirozeného světla. Vnější markýzy AMZ Solar, které byly instalovány na oknech, se automaticky rozvinou a svinou v závislosti na intenzitě slunečního svitu, a tím chrání interiér před přehřátím.

Vnější fasáda budovy se nezměnila a zachovala si svůj předchozí charakter. Objekt byl obohacen pouze o nové materiály a izolační prvky tak, aby splnil současné požadavky, které jsou kladeny na dnešní budovy. Pro FAKRO je to velký projekt - mnoho oken již bylo využito a další budou už brzy následovat.

 

PODROBNOSTI

Název objektu: Mateřská škola “Prins Vleermuis”
Místo: Ede, Nizozemsko
Architekti: Casa23
Realizátor: Construction company van Middendorp
Použité výrobky FAKRO:
kyvná okna FTU-V U3,
elektricky ovládaná okna FTU-V U3 Z-Wave,

solární markýzy AMZ Solar