Sdílet

Střešní okna FAKRO v Pastýřské chatě

Jih Polska je pověstný dech beroucí krajinou s horami v pozadí, protknutou četnými řekami protékajícími zelenými lesy a loukami. Na jednom z takových malebných míst můžete narazit na Pastýřskou chatu - dům u Czorsztyńského jezera, který překvapuje svou formou a směsicí moderního designu a tradice. Komplexní architektonické řešení bylo realizováno projekční skupinou HOLA, která za tento projekt získala prestižní ocenění Red Dot Design Award 2018.

 

Pastýřská chata

Pastýřská chata je dům ve stylu horalské chaty, který se nachází na samém břehu Czorsztyńského jezera s úchvatným výhledem na středověké hrady v Czorsztynu a Niedzici. Stavba dokonale zapadá do lokální malebné krajiny a byla postavena s úctou k místním tradicím. Jak samotné těleso chaty, tak zároveň i její útulný interiér představují unikátní interpretaci tradiční architektury jižního regionu Polska. Střecha a fasáda budovy byly pokryty osikovým šindelem a dřevěné vstupní dveře ozdobeny ornamentem s odkazem na místní umění. Celý projekt je koláží motivů z minulosti, prolínajících se s moderními, současnými trendy a řešeními s charakteristickými otevřenými prostory nebo velkými prosklenými plochami.

 

Také v podkroví se designéři postarali o velké množství přirozeného světla. Okna v štítových stěnách doplnila střešní okna FTP-V od firmy FAKRO. Kyvná konstrukce oken s panty umístěnými uprostřed rámu poskytuje možnost větrání a také umožňuje dodatečně prosvětlit místnosti. Střešní okna přináší rovněž skvělý výhled na úžasné panorama neustále se měnící krajiny.

Pastýřská chata uvolňuje obrovský potenciál polské architektury, která nepochybně překvapuje celý svět svou formou a originalitou.

 

PODROBNOSTI

Název objektu: Pastýřská Chata
Místo: Stylchynský poloostrov, Polsko
Architekti: Projekční skupina HOLA
Použité výrobky FAKRO: dřevěná střešní okna FTP-V