Sdílet

Bezchybná stylizace s okny FAKRO

Po modernizaci ukázala Neumannova vila v Glivicích svou moderní tvář a zároveň si zachovala svůj historický charakter. Finální efekt oslňuje čistě bílou barvou, která pokrývá všechny částí budovy. Použitá řešení měla pozitivní vliv na zlepšení užitných vlastností objektu a učinily pohled na vilu dechberoucím.

 

Kus historie

Budova byla postavena v roce 1926 Arturem Neumannem, dědicem velké tiskařské firmy v předválečných Glivicích. Po II. světové válce byla majetkem Slezské technické univerzity. V dalších letech zde sídlila mateřská škola a poté Dům polsko-německé spolupráce. V roce 2010 budovu koupily Vodovody a kanalizace Glivice. Společnost provedla její důkladnou modernizaci, po které Neumannova vila získala krásný, svěží vzhled a větší funkčnost.

 

 

Neumannova vila, Gliwice

Prakticky a stylově

Historická rezidence se skládá ze dvou částí. Hlavní část je dvoupodlažní a druhá, menší, přiléhající k severní straně, je jednopatrová. Součástí budovy je suterén a rozsáhlé podkroví. Místnost v přízemní části budovy byla přestavěna na moderně vybavený multimediální sál. Strop byl snížen o 80 cm, díky čemuž v podkroví nad ním vznikla plně funkční, denním světlem prosvětlená konferenční místnost.

Zvenčí i zevnitř sněhobílá vila si zachovala svůj historický charakter. Po modernizaci byly osazeny původní, dřevěné dveře, ponechány byly vitrážové výplně oken a krb, a také originální balustráda u vstupu, nesoucí iniciály prvního majitele - Artura Neumanna.

 

Přizpůsobeno vizi

Střešní okna FAKRO, která prosvětlují podkroví Neumannovy vily, společně se čtyřmi okny pro odvod kouře dokonale zapadly do vize architekta. Byla vyrobena na zakázku ve zcela bílém provedení včetně oplechování, aby harmonicky ladila se střešní krytinou. Takto zvolená střešní okna umožnila udržet zářící rys celé budovy.

Kromě funkce osvětlení podkroví a zachování jednotné stylizace objektu mají výrobky FAKRO ještě jednu důležitou roli - zajišťují snadné větrání místností s dostatečnou tepelnou izolací. Okna pro odvod kouře zaručují odpovídající úroveň bezpečnosti. Takto vybrané výrobky umožnily dosáhnout plné funkčnosti rekonstruované historické vily a zároveň přispěly k její zářivé stylizaci.

 

PODROBNOSTI

Název objektu: Neumannova vila
Místo: ul. Rybnicka 27, Gliwice
Architekti: Zalewski Architecture Group
Realizátor: Alfa Michał Caputa
Použité výrobky FAKRO:
kyvná okna FTU-V,

okna pro odvod kouře FSU