Otevíráním a zavíráním oken se časem opotřebují mechanické prvky oken. Vnější části střešních oken i zasklení jsou vystaveny nepříznivým povětrnostním podmínkám. I když kvalitní okna slouží dlouhá léta, aby správně plnila svou funkci, je někdy potřeba je vyměnit. Praskliny, špatná izolace, kondenzace vlhkosti i zastaralý vzhled – to vše mohou být signály, že je čas na renovaci. Zjistěte více o tom, kdy se vyplatí výměna oken za nová.
Představa výměny oken se může zdát jednoduchá – vyberete nový design, domluvíte montáž a máte hotovo. Ve skutečnosti ale může být tento proces složitější, zejména pokud zvažujete výraznější změnu. Právě v těchto případech bývá nutné řešit stavební povolení. Veškeré důležité informace najdete ve stavebním zákoně. V praxi máte 3 možnosti, a to:
Samotný pojem „rekonstrukce“ nebo „výměna oken“ ve stavebním zákoně nenajdete, ten pracuje s pojmy „stavební úpravy“ a „udržovací práce“.
Ve stavebním zákoně jsou definovány i oba typy řízení – stavební povolení i ohlášení stavby. Dá se říct, že ohlášení je zjednodušenou verzí stavebního povolení. Ohlášení je rychlejší (lhůta pro vydání souhlasu je 30 dnů), u stavebního povolení jsou lhůty ze strany úřadu delší (60 až 90 dnů). Při ohlášení stavby vás čeká méně papírování, zato se ale neobejdete bez souhlasu souseda. A pokud jej nezískáte, budete muset požádat o stavební povolení.
Pokud měníte tzv. kus za kus, tedy instalujete nová okna ve stejných rozměrech a podobného členění i vzhledu, je to bráno jako udržovací práce a nepotřebujete k tomu stavební povolení ani ohlášení stavby. A platí to také pro výměnu střešních oken. Nerozhoduje ani to, zda měníte dřevěná okna za plastová nebo naopak. Stejné podmínky platí i při výměně oken v panelovém domě – tady ale navíc budete potřebovat souhlas správce domu (pokud jste majitelem bytu) nebo bytového družstva.
POZOR! U klasických oken se pod stavebními úpravami někdy rozumí: nahrazení dvoukřídlého okna za jednokřídlé, zazdění malého okna nebo výměna původně bílých oken za antracitová. Jde sice o menší úpravy, ale záleží na výkladu příslušného stavebního úřadu, proto se raději dopředu informujte.