Při výběru střešních oken zvažte nejen estetickou stránku, ale hlavně tu praktickou. Vezměte v úvahu vlhkost dané místnosti a podle toho zvolte vhodný materiál. Rozměry střešních oken zase souvisí s jejich rozmístěním a počtem - oblíbená jsou střešní okna v rozměru 78 × 118 cm.
Střešní okna se obvykle rozlišují podle způsobu otevírání na:
Výsuvně-kyvná střešní okna - jsou alternativou ke kyvným oknům ale bez zásahu do interiéru. Hodí se tak například do menších prostor.
TIP: V nabídce FARKO najdete kromě klasických typů i balkonová nebo doplňková střešní okna. Vsaďte na kvalitu a vybírejte z dřevěných i plastových střešních oken FAKRO.
Dřevěné materiály dodávají domu útulný, přírodní ráz. Dřevo se vyznačuje skvělými termoizolačními vlastnostmi a nízkým součinitelem teplotní délkové roztažnosti, která zaručí, že si okna i při extrémních výkyvech teplot ponechají svůj tvar. Na druhou stranu jejich údržba je náročnější a jsou hořlavější a náchylnější k vlhkosti - většinou se nedoporučují do koupelen a kuchyní.
Naopak plastová střešní okna si s vlhkostí poradí hravě. Navíc jsou prakticky bezúdržbová. Jejich tepelná roztažnost je vyšší a při poškození vyžadují náročnější opravu. Seženete i plastová okna v dekoru dřeva, která jsou od dřevěných téměř k nerozeznání, nebo přímo s dřevěným jádrem.
Zasklení ovlivňuje izolační vlastnosti okna. Podílí se nejen na tepelné izolaci, ale tlumí i venkovní hluk, což oceníte zejména tehdy, pokud bydlíte blízko rušné silnicie nebo máte hlučné sousedy. Kvalitní zasklení zajistí vyšší odolnost oken a ochranu před přírodními živly. Dlouhou dobu byly standardem dvojskla, která postupně nahrazují energeticky úspornější trojskla. Výjimečně se setkáte i se čtyřskly.
Okna se časem usadí. Ovlivňují je také výkyvy teplot. Pokud střešní okna drhnou a špatně se otevírají, kličkami nejde moc dobře otáčet nebo těsnění nedoléhá a okny táhne či dokonce zatéká, přišel čas na jejich seřízení. Ideální dobou na seřízení střešních oken je jaro, kdy jsou rozdíly ve vnitřní a venkovní teplotě malé, což vám pomůže optimálně seřídit přítlak křídel.
Dlouhodobé používání špatně seřízených oken vede k jejich poškození, opotřebování jednotlivých dílů a výraznému zkrácení jejich životnosti.
V podkrovních místnostech jsou střešní okna nepostradatelná - dokonale místnost prosvětlí a jednoduše se ovládají. Hlavně v létě ale může být spalujících slunečních paprsků příliš, proto okna vybavte stínicí technikou.
Venkovní sínicí technika je účinná také z hlediska tepelné izolace. V létě přes ni neprojde teplo a nedojde tak k přehřívání místnosti, naopak v zimě zůstává teplo uvnitř. Navíc také poskytuje ochranu sklu.
Oba typy venkovního stínění se ovládají buď mechanicky, nebo elektronicky, v poslední době se také setkáte se solárním pohonem.
Vnitřní stínicí techniky existují ve vícero druzích. Kromě jiného u nich řešte i designovou stránku, aby krásně ladily se zbytkem interiéru.
Záclony a závěsy do střešních oken se uchytávají nahoře i dole (nebo můžete namontovat kolejničku na horní část okenního výklenku) a látka více zasahuje do prostoru. Mají spíše estetickou funkci, ale místnost odstíní tak, aby vám nikdo nekoukal do oken. Pokud ale zvolíte zatemňovací látku, závěsy dokonale nahradí rolety. Ocení je zejména ti, kteří si potrpí na sladěný interiér - kombinace materiálů, barev a provedení jsou takřka nekonečné.
Větrejte bez obav z nežádoucí návštěvy - mouchy, komáři, vosy ani pavouci se díky praktickým sítím proti hmyzu na střešní okna nedostanou dovnitř. Jaké výhody sítě proti hmyu přináší?
Způsob otevírání střešních oken a zkosená zeď odlišuje instalaci sítí od klasických oken, kdy se nejčastěji ochrana proti hmyzu připevňuje zvenčí. U střešních oken se montuje zevnitř. Vybírejte z verze na nalepení nebo rolovací sítě v rámu. Ta se umisťuje na vnitřní ostění okna, kde se navrtá rám.
Pomocí samolepících proužků můžete také k rámu okna přichytit čtyři rohové háčky. Pokud je budete chtít odstranit, nezanechávají zbytky lepidla. Na ně se pak zavěsí síťovina s pružným gumovým lemem, která nebrání v otevírání okna a dá se prát.
Výhodou je, že síť na střešní okno můžete vyčistit, aniž byste ji museli sundávat - ušetříte si tak práci s demontáží. Síť nejprve přejeďte vysavačem. Zapněte ho na nejnižší výkon a moc na něj netlačte. síťovinu i s rámem pak přetřete vlhkým hadříkem s běžným saponátem. Použít můžete i kartáček. Síť nechte stáhnutou, dokud neuschne. Přes zimu ji nechte vyrolovanou nahoře nebo ji sundejte.
Každé střešní okno má tzv. mycí polohu - pozici, která vám umožní venkovní stranu okna bezpečně umýt z pohodlí vašeho domova. Například kyvné střešní okno "protočíte" kolem jeho středové osy. Najděte mycí polohu svého střešního okna, zabezpečovací mechanismus zajistí, aby se neprotáčelo, a vy se směle pusťte do mytí.
Zejména u vysoko umístěných střešních oken oceníte teleskopickou ovládací tyč. Pro větší zabezpečení sáhněte po okenním zámku nebo klice s pojistkou, nebudete se pak strachovat, že by děti bez dozoru otevíraly okna.