Historie firmy FAKRO

Zrození globální značky - historie firmy FAKRO

Šedesátá léta, Polsko. V malebné obci Tymbark, v podhůří "Ostrovních Beskyd" (Beskid Wyspowy) si na půdě jednoho z domů hraje malý chlapec. Je to Ryszard Florek. Jak se ukáže o několik desetiletí později, tvůrce a spolumajitel firmy FAKRO - předního, světového výrobce střešních oken a půdních schodů.

 

Tato hra na půdě prakticky bez světla, s jednou malou skleněnou taškou, byla prvním podnětem pro budoucího podnikatele. Ryszard Florek se však začíná vážně zajímat o novinky v odvětví střešních oken teprve až během studií na Technické univerzitě v Krakově. Všímá si obrovské díry na polském trhu - zatím zde nikdo nevyrábí střešní okna. V roce 1976 odjíždí na stáž do Západního Německa, kde se přesvědčí o tom, že jeho nápad dává smysl. V roce 1986, spolu s přítelem z vysoké školy, Jackem Rakowiakem, otevírá v Tymbarku dřevařský zpracovatelský závod Florad. Zde vyráběné obložení, podlahy, vestavěné skříně a brány pro historické činžovní domy prodávají do Německa. Ale na střešní okna Ryszard Florek nezapomíná.

Florad, rok 1986

 

Založení firmy FAKRO, rok 1991

Je rok 1989, komunismus se hroutí. Probíhá privatizace a reprivatizace továren. Polský trh se otevírá také zahraničním investorům. Ryszard Florek cítí, že je to ten pravý čas pro uskutečnění jeho snů o výrobě střešních oken. Společně s manželkou Krystynou a bratrancem Krzysztofem Kronenbergerem začínají v garáži v Novém Sączi skládat první střešní okna. Dřevěné díly jsou produkovány v závodě Florad v Tymbarku, kovové díly vyrábí známý, mechanik z Nového Sącze. V polovině roku 1990 se v garáží objevuje první vyrobená série 10 střešních oken a v lednu 1991 je registrována nová obchodní značka pod názvem FAKRO.

 

Zpočátku se činnost společnosti FAKRO zaměřuje na domácí trh. Okna FAKRO se díky propagaci na veletrzích a výstavách, a stálým expozicím v Polsku pomalu stávají rozpoznatelnými v celé zemi a také mezi zahraničními zákazníky. V roce 1994 vyráží první transporty oken pod značkou FAKRO do Nizozemska a na Slovensko. Vzhledem k vysoké kvalitě a rozmanitosti nabídky si výrobky firmy z Nového Sącze rychle získávají oblibu u zákazníků po celé Evropě.

Nyní je FAKRO nejdynamičtější a nejrychleji se rozvíjející firmou v oboru střešních oken na světě. Součástí skupiny FAKRO, která zaměstnává více než 4000 osob, je 11 výrobních a 17 distribučních společností. Výrobky FAKRO lze nalézt ve více než 50 zemích po celém světě - všude tam, kde existuje poptávka po těchto produktech. Export firmy představuje 70 % celkových prodejů.

Inovativnost to je DNA FAKRO a hlavní hnací motor rozvoje firmy. Ve výzkumném a vývojovém centru FAKRO pracuje více než 100 inženýrů, kteří jsou autory více jak 170 patentových přihlášek a užitných vzorů. Nabídka FAKRO zahrnuje kromě střešních oken také půdní schody, okna do plochých střech, tubusové světlovody, střešní výlezy atd. Společnost rovněž nabízí širokou škálu doplňků pro střešní a fasádní okna. V roce 2016 je portfolio FAKRO rozšířeno o dřevohliníková fasádní okna pod značkou INNOVIEW.

Firma FAKRO, kromě úsilí o zajištění vysoké kvality výroby a rozvoje prodejních trhů, klade velký důraz na hospodářský rozvoj Polska. Za tímto účelem Ryszard Florek, předseda spol. FAKRO, založil nadaci "Myslete na budoucnost" (Fundacja Pomyśl o Przyszłości), která propaguje znalosti z oblasti ekonomiky, mechanismů volného trhu a budování společenského kapitálu.

 

FAKRO dnes