Křivý dům

Křivý dům

Když byla zahájena výstavba "křivého domu" v Żeleźnikowé u Nového Sącze, obyvatelé obce živě debatovali na toto téma. Někteří tipovali noční klub, jiní zase modlitebnu svědků Jehovových; byli mezi nimi také příznivci krčmy nebo autosalonu. Nikdo neuvažoval o tom, že se jedná o rodinný dům, který si pro sebe navrhl známy architekt Jakub Potoczek z Nového Sącze.

 

Musí mít člověk hodně odvahy, aby v malé horské vesnici postavil takový extravagantní dům?

Architekt se nemůže obávat realizace svých vizí jen proto, že odbíhají od obecně přijatých pravidel. Můj dům už od samého začátku vzbuzoval velký zájem a vyvolával všeobecný rozruch. Obyvatelé Żeleźnikowé však postupem času přijali tento nevšední objekt za svůj. Nicméně, pro turisty navštěvující tento region, je to svým způsobem turistická atrakce, zajímavost, bizarní stavba "šíleného" architekta, kterou musí vidět. Obyvatelé obce si již zvykli na dotazy ohledně křivého domu, nazývaného také domem ve tvaru lodě nebo obráceným domem.

Křivý dům

 

Svůj dům popisujete jako variaci na téma hor...

Pomocí architektonického jazyka abstrakce jsem zpracoval okolní krajinu. Celá hmota objektu odkazuje na tvar skalních bloků. Je to zkroucená krychle zabudovaná do abstraktních forem pískovce a břidlice. Střecha, která je kombinací zrezivělého plechu a nerezové oceli, to jsou mírné svahy Beskyd a ostré hřebeny Tater. Můj dům vyjadřuje potřebu vycházet z tradice a zároveň ji také popírat. Neměl jsem v úmyslu navrhnout další standardní dům se sedlovou střechou.

 

Architekt může být skutečným umělcem, který do vlastního projektu promítá své abstraktní vize a sny. Vaše vize se musely realizovat ve skutečnosti. Stavba tohoto domu měla být jakýmsi prvotním experimentem. Určitě jste k tomu potřeboval odpovídající tým profesionálů.

Nebylo to tak složité, jak se původně zdálo. Sáhl jsem po týmu stavebníků z nedaleké malé obce Cieniawa. Byli to obyčejní profesionálové, kteří staví typické domy. Když se ukázalo, že je chci hodit do hluboké vody, vzali to jako skutečnou výzvu. V mém domě nejsou žádné pravé úhly, všechno je zakřivené nebo oválné. Atypické je také schodiště vedoucí do prvního patra, u kterého bylo použito více oceli než betonu. Díky tomu schody mají šířku pouhých 9 cm. V obývacím pokoji se můžeme setkat s nestandardní sférickou konstrukcí. Standardní výkresy samozřejmě nestačily. Stavební práce by nebylo možné provést bez počítačových výkresů mého kolegy architekta, který připravil vizualizace s podrobnými řezy.


Váš dům je plný světla. Je to díky zcela neobvyklým střešním oknům, zasazeným do ocelové konstrukce střechy představující vrcholky hor. Výroba takových oken je pro výrobce velkou výzvou. Bylo těžké najít jejich dodavatele?

Se svým projektem jsem oslovil dva největší výrobce střešních oken. Ozvala se pouze firma FAKRO, která mě ujistila v tom, že je schopna realizovat i ty nejneobvyklejší zakázky. Když se u mě objevili její pracovníci, byl jsem překvapen, že to berou jako normální věc. Zachovali se jako skuteční profesionálové. Navíc mi nabídli výhodnou cenu a komplexní služby.


Přemýšleli odborníci z FAKRO dlouho o tom, jak realizovat vaše architektonické vize? Každé střešní okno mělo přece jiný tvar. Je to celá řada geometrických útvarů: kosočtverce, trojúhelníky a lichoběžníky. Ve střeše je navíc složitá sestava oken, která za všech okolností musí být bezpečná a funkční.

Vše proběhlo rychle a profesionálně. V průběhu necelých dvou týdnů byly připraveny projekty a po měsíci byla instalována okna. Samozřejmě bylo nutno mé nápady trochu upravit a dořešit mnoho detailů, ale můj koncept byl zachován. Velkou výzvou pro projektanty FAKRO bylo navrhnout a vyrobit atypická okna, která musela být zároveň i funkční. Všimněte si, že okna nemají pravé úhly a přesto se snadno otevírají.


Pro firmu FAKRO to byla pravděpodobně opravdová překážková dráha.

To ano, moje střešní okna se nijak nepodobají těm, se kterými se běžně setkáte u rodinných domů. V mém případě neexistují žádná "normální" řešení. Některá okna jsou ve střešní konstrukci umístěna do protispádu. Vím, že nikdo na světě takové řešení nenabízí, ale firmě FAKRO se to povedlo. Další komplikací bylo oplechování oken. Namísto hliníku muselo být vyrobeno z nerezové oceli, která byla použita na celém povrchu střechy. Faktickou výzvou pro technology FAKRO byla výroba těsnicího lemování z mnou dodaného plechu tloušťky 1 mm. Myslím si, že právě toto jim dalo pořádně zabrat, avšak nedávali to nijak najevo. Výzvou byla rovněž instalace lemování kolem okna, které se prakticky dotýká komína a zasahuje do střešní konstrukce takovým způsobem, že ji rozděluje na dvě částí. Právě v tomto místě jsou umístěna střešní okna, která tvoří velkou prosklenou plochu střechy. Toto těsnicí lemování je opravdovým mistrovským dílem. Uvnitř domu se ani při největším lijáku neobjevil sebemenší náznak zatékání. Okna fungují bezchybně a dokonale plní svou funkci již téměř deset let.


Váš dům je důkazem toho, že se rád odlišujete, a že jdete proti proudu zavedených architektonických trendů.

Máte pravdu. Právě z tohoto důvodu se některým investorům líbí moje architektonické vize. To, co budují, vždy vyvolává vlnu diskuze. To byl také případ mnou navržené budovy v Rytru, ve které má své sídlo místní výrobní firma. Tento projekt, který byl realizován před několika lety, je pokračováním mých architektonických variací na téma hor. Stejně neobvyklá je čerpací stanice nacházející se opodál. Ve Spytkovicích, nedaleko Nového Targu, chtěla mít předsedkyně moderní banku. Navrhl jsem objekt z nerezové oceli, něco na způsob variace oštěpku a valašky. To jsou jen některé z mých realizovaných projektů. A pár věcí je ještě v běhu...