Šetřete na energiích

Jak probíhá výměna střešního okna?

Střešní okna, která byla instalována před více než dvaceti lety, je obvykle nutno vyměnit za nová. Při výměně je potřeba řádně provést demontáž starého okna a instalaci nového. Přečtěte si, jak taková výměna probíhá...

 

Rodinný dům se střechou pokrytou plechovou krytinou, která byla kdysi populární jako alternativní materiál používaný místo těžkých keramických tašek. Zákazník se po více než 20 letech rozhodl pro výměnu oken z důvodů již nevyhovujících parametrů na nová, technologicky vyspělejší střešní okna s lepšími tepelně izolačními vlastnostmi, ale nechtěl zasahovat do stávajícího ostění ze sádrokartonu. Zadáním bylo vyměnit okna bez zásahu do střešní krytiny. Klient byl informován o zjištěných závadách a rozhodl se pro tuto konkrétní variantu.

S nevelkým úsilím a poměrně nízkými náklady se podařilo vyměnit střešní okna bez zbytečného nepořádku. Ne vždy je konečný výsledek takto uspokojivý jako v této situaci, protože technologie výroby střešních oken se v průběhu let vyvíjela, mimo jiné kvůli stále větším nárokům na termoizolační vlastnosti. V důsledku toho někteří výrobci zachovali vnější rozměry oken a rozšířili rám směrem dovnitř, tudíž se změnily jejich vnitřní rozměry. Tuto informaci se vyplatí před výměnou zvážit, protože osadit okno do stávajícího otvoru bez bourání ostění není vždy jednoduché.

Podívejte se jak snadno lze vyměnit střešní okna FAKRO:

 

Výměna střešního okna

 

Výměna okna - 1. krok

KROK 1

Při demontáží starého střešního okna je nutno nejprve odstranit upevňovací prvky (šrouby, nýty, hřebíky atd.), aby bylo možné rozebrat kus střešní krytiny kolem okna.

 

Výměna okna - 2. krok

KROK 2

Po demontáží krytiny jsou zde vidět montážní chyby - chybí tepelná izolace, izolace proti vlhkosti, správné odvětrávání. Montážník také odstranil odvodňovací žlábek a vyřízl část lemování.

 

Výměna okna - 3. krok

KROK 3

Během demontáže okna věnujte pozornost tomu, v jaké hloubce bylo osazeno. K novým oknům lze použít speciální univerzální lemování E_U s nastavitelnou montážní výškou.

 

Výměna okna - 4. krok

KROK 4

Po vyjmutí okna je vidět otvor ohraničený ostěním, na které se nasadí nové okno. Střešní okna FAKRO mají v rámu cca 1 cm hlubokou drážku, do které se zasune sádrokarton.

 

Výměna okna - 5. krok

KROK 5

Instalujte rám okna přizpůsobený velikosti ostění. Prostor kolem rámu zateplete izolačním materiálem a nasaďte paropropustný límec ze sady XDP, následně připevněte těsnicí lemování.

 

Výměna okna - 6. krok

KROK 6

Namontujte zpět střešní krytinu. Dbejte na správné uložení lemování a plechové krytiny. Odřízněte z boků přebytečný plech, aby se vytvořil odvodňovací žlábek v souladu s doporučeními výrobce oken.

 

Výměna okna - 7. krok

KROK 7

Konečný, uspokojivý výsledek před dokončením při pohledu zevnitř místnosti. Spáry stačí utěsnit akrylovým tmelem a je hotovo.

 

Výměna okna - 8. krok

KROK 8

Takto vypadá zvenku nové střešní okno s namontovanou protisluneční clonou.

Dozvědět se více