Sdílet

Soběstačné byty plné světla

V obci Ermelo v Nizozemsku vzniklo moderní sídliště s nulovou spotřebou energie. Projekt s 39 energeticky soběstačnými byty zaujme použitými inteligentními řešeními a zároveň pečuje o životní prostředí a peněženky obyvatel. Neobvyklé řešení umožnilo efektivně prosvětlit interiér přirozeným světlem.

 

Energeticky soběstačné budovy

Díky vynikající tepelné izolaci budov a fotovoltaickým panelům, použitým na střechách, je sídliště v Ermelu energeticky soběstačné. Náležité zateplení stěn a super energeticky úsporná střešní okna FAKRO snadno udržují správnou vnitřní teplotu v budově, což umožňuje snížit nároky na vytápění místností v zimě a ochladit je v letním horkém počasí. Solární panely naopak umožňují dodávat bytům obnovitelnou sluneční energii, z čehož mají prospěch jejich obyvatelé, jelikož nemusí platit účty za elektřinu nebo plyn. Získává na tom také životní prostředí, protože budovy napájené sluneční energií neprodukují znečištění ze spalování fosilních paliv.

Jan van Eijsden - radní obce Ermelo, vyjádřil investorům a obyvatelům sídliště svůj vděk: "Celkem bylo předáno 39 soběstačných bytů. Velmi vám děkuji za investice do tohoto projektu. Žijte ještě více 'smart' než dříve. Ještě jednou vám všem děkuji.".

 

Energeticky soběstačné byty

Fotovoltaika a střešní okna

Pro každý byt je k dispozici 23 fotovoltaických panelů, které pokrývají prakticky celou jižní část střechy. Projekt vyžadoval použití střešních oken v těsné blízkosti panelů. Okna musela splňovat nejenom vhodné tepelně izolační parametry, ale byl zde také požadavek na instalaci oken do neobvyklé střechy s fotovoltaickými panely. Za tímto účelem společnost FAKRO dodala speciálně vyrobené lemování, umožňující těsnou a estetickou montáž střešních oken. Zde užitá okna FTT U6 jsou určena zvláště pro nízkoenergetické stavby. Vyznačují se velmi dobrou energetickou účinností a řešení v nich použitá, jako například technologie thermoPro, dodatečně zvyšují jejich parametry.

 

Markýzy napájené sluneční energií

Markýzy AMZ Solar, namontované na střešních oknech, chrání místnosti před nahříváním a vytvářejí příjemné podmínky pro obyvatele budov v období největších veder. Jsou to "inteligentní" markýzy, kompatibilní se systémem Smart Home. Navíc jsou tyto markýzy vybaveny solárním panelem, takže nevyžadují napájení z elektrické sítě. Využitím sluneční energie a snížením nároků na chlazení místností ještě více zvyšují ekologickou hodnotu celého projektu.

 

PODROBNOSTI

Název objektu: Groevenbeek Noord
Místo: Ermelo, Nizozemsko
Projekční kancelář: 4D Architecten
Realizátor: Van Wijnen Midden B. V.
Použité výrobky FAKRO:
střešní okna FTT U6 se speciálním těsnicím lemováním,

elektrické markýzy AMZ Solar