Sdílet

Modernost a funkčnost

Moderní design vícerodinného obytného domu vyniká na pozadí budov v Richmondu, hlavním městě státu Virginie - jednoho z nejstarších měst ve Spojených státech. Tato stavba se vyznačuje značným množstvím oken s velkou prosklenou plochou a také zajímavou moderní fasádou.

 

Vnější plášť budovy je vyveden ve studených barvách - převládají zde odstíny šedé a modré. Použitá střešní krytina je plechová, se stojatou drážkou. Nevšedním a velmi efektním doplňkem střechy jsou jedny z nejpůsobivějších a nejvíce funkčních střešních oken FAKRO - balkonová okna FGH-V Galeria v sestavách s okny se zvýšenou osou otáčení FDY-V Duet proSky. Okna díky vhodně zvolené barvě oplechování dokonale ladí se střešní krytinou a stejnobarevná fasáda z plechových panelů podtrhuje celkový vzhled objektu.

 

Střešní konstrukce byla navržena se sklonem 45°, což umožnilo použít okna s velkou plochou prosklení a efektivně využít prostor v podkroví pro tvorbu bytových jednotek. Vzhledem k místním stavebním předpisům zde nebylo možné postavit budovu vyšší než dvoupatrovou.

Vícerodinný obytný dům v Richmondu

 
Instalovaná střešní okna nejenže splnila svou hlavní funkci v této realizaci - prosvětlit podkrovní místnosti, ale také umožnila výstavbu většího počtu bytů. Zde je třeba vyzdvihnout zásadní roli tvůrce tohoto projektu, tzn. architekta. Celkem bylo na stavbě použito 46 velkoformátových střešních oken FAKRO.
 

Novátorské pojetí se vyznačuje vysokými estetickými vlastnostmi a funkčností. Z vnější strany vypadají kombinovaná okna Galeria a Duet proSky identicky, takže vizuálně spolu perfektně souzní. Velká balkonová okna zvětšují využitelný prostor v podkroví a po otevření vytváří balkon, zatímco okna Duet proSky umožňují ničím neomezený výhled a díky zvýšené ose otáčení se dokonce i vysoká osoba může přiblížit k okraji otevřeného okna.

 

PODROBNOSTI

Název objektu: Vícerodinný obytný dům
Místo: Richmond, Virginie, USA
Architekt: ADO Architecture Design, Richmond, VA
Realizátor: J.D. Lewis, Richmond, VA
Použité výrobky FAKRO:
balkonová střešní okna FGH-V Galeria,

okna se zvýšenou osou otáčení FDY-V Duet proSky