Na vině může být nesprávné seřízení oken, ale také dosluhující těsnění. Druhý případ poznáte pouhým okem. Stav gumového těsnění oken ovlivňují venkovní teploty - extrudované gumě, ze které bývá těsnění vyrobeno, neprospívají obzvlášť mrazy, kvůli kterým pak křehne, drolí se, praská a ve výsledku netěsní.
Kondenzovaná voda na oknech představuje nebezpečí vzniku plísní. Nenechte to zajít tak daleko. V boji proti rosení oken často stačí:
Ke kondenzaci vodní páry dochází u všech typů oken, nevyhýbá se ani těm střešním. Pokud střešní okna teprve pořizujete, zaměřte se na taková, která jsou vybavena ventilační klapkou. Ta totiž umožňuje optimálně regulované proudění vzduchu i v situaci, kdy jsou okna zavřená.
Podívejte se na průvodce výběrem střešních oken.
Mějte na paměti, že těsnění je potřeba vyměnit na dvou místech - celoobvodové těsnění na křídle, které lze vyměnit svépomocí, a tzv. půlené těsnění, jež se nachází v horní části na rámu okna a v dolní části na křídle okna (jeho výměnu doporučujeme svěřit odborníkovi).
Těsnění vytáhněte z drážky na okně, např. pomocí tenkého plochého šroubováku.
Zbavte povrch případných nečistot. Montážní drážky můžete také otřít hadříkem s použitím saponátu, ale před instalací těsnění se ujistěte, že je povrch suchý.
Pro snadnější montáž je vhodné těsnění i montážní drážku ošetřit silikonovým sprejem na údržbu plastových a pryžových dílů. Těsnění je pak možné lehce vmáčknout do montážní drážky. Růžky těsnění jsou svařované, proto je důležité dát je do správné polohy.
V rozích oken je třeba těsnění sestříhnout. A to takovým způsobem, aby při zavření křídla nevznikly v rozích nežádoucí otvory.
Také střešní okna po čase potřebují menší renovaci. Nové těsnění do střešních oken doporučujeme vyměnit po 8-10 letech užívání. Spolu s celoobvodovým těsněním křídla je dobré při jednom vyměnit i půlené těsnění rámu a křídla. Do takových projektů se však raději nepouštějte sami.