Těsnící lemování

Charakteristika

Funkce těsnícího lemování

Nezbytným prvkem, který zajistí správnou montáž okna v ploše střechy, je těsnící lemování. Precizně vyprojektované systémové komponenty lemování umožňují trvalé a těsné spojení s krytinou. Lemování má za úkol odvod dešťové vody a sněhu mimo okno a zároveň chrání okno před působením větru. Těsnící lemování se používá u všech střešních oken FAKRO: kyvných (FT, PT), se zvýšenou osou otáčení (FYP, FDY), výklopně-kyvných (FPP, PPP), FEP), oken do sestav (FT_/D, B__). Výše uvedená střešní okna mohou být spojovány do různých kombinací. Díky jednotnému designu oplechování lze okna různých konstrukcí spojovat do skupin.

Nabídka firmy FAKRO zahrnuje širokou paletu těsnících lemování, vyrobených z hliníkového plechu potaženého ochranným polyesterovým lakem. Základní barvou je šedohnědá v odstínu RAL 7022, díky které okno dokonale ladí s většinou střešních krytin.

 

Druhy těsnících lemování

Druhy těsnících lemování

Těsnící lemování ke střešním oknům FAKRO jsou rozdělena do skupin dle jednotlivých typů použitých střešních krytin. Standardně nabízená lemování umožňují montáž okna v nejčastěji se vyskytujících typech střešních krytin: plochých - lemování ES, profilovaných - lemování EZ a vysoce profilovaných - lemování EH.

Střešní okna nabízejí možnost montáže ve střešní krytině ve třech hloubkách : N (+ 3 cm), V (0) a J (– 3 cm). V souvislosti s tím ještě dělíme standardní lemování na typy. Poslední písmeno v označení těchto lemováních označuje hloubku montáže okna. Symbol těsnícího lemování byl rozšířen o čtvrté písmeno, které určuje druh materiálu použitého k výrobě manžety: P - olověná manžeta, A - hliníková manžeta.


 

Ukázka značení, např. EZV-P znamená:

E - těsnící lemování,

Z - druh střešní krytiny,

V - hloubka montáže,

P - olověná manžeta.

 

Rozdělení standardních těsnících lemování dle hloubky montáže a druhu střešní krytiny:

 

Montážní hloubka okna

Montážní hloubka N Montážní hloubka V Montážní hloubka J     Druh střešní krytiny
- ESV ESJ  S Ploché střešní krytiny

Ploché krytiny do 10 mm: šindel, břidlice

EZN-P EZV-P EZJ-P Z Profilované střešní krytiny

Profilované krytiny do 45 mm: taška, profilovaný plech

EHN-P - - H Vysoce profilované střešní krytiny

Vysoce profilované krytiny: taška, vysoce profilovaný plech

           

Firma FAKRO nabízí také doplňující těsnící lemování určená pro méně oblíbené střešní krytiny, např. pro plochou tašku - lemování EZV-F, pro šupinové krytí - lemování EL a EG a také pro plechové střešní panely EBV-V a ploché plechové krytiny - lemování EE. Ostatní skupinu tvoří speciální těsnící lemování, např: těsnící lemování s dodatečnou termoizolací EHV-AT Thermo nebo pro změnu úhlu montáže - lemování E_A. Montáž střešního okna do ploché střechy se sklonem menším než 15° umožňuje systém montáže oken do plochých střech EFW.