New Vison of the loft 2

New Vison of the loft 2

Již po čtvrté se FAKRO stalo inspirací pro architekty z celého světa. Mezi všemy účastníky se našli architekti z těchto exotických zemí: Jamajka, Peru, Jihoafrická republika, Mexiko, Hong Kong a také téměř všechny evropské státy včetně Francie, Dánska, Rakouska, Německa, Španělska, Velké Británie a Polska.
 

New Vison of the loft 2A10


Úkol soutěže:

Vytvoření vizualizace architektonického konceptu podkroví plného světla a připravit tvůrčí řešení místa, které by bylo člověku přátelské. 
(Předpokladem bylo využití minimálně 10 střešních oken z nabídky FAKRO).
 

 

Termín soutěže: 01.02.2013 - 03.06.2013


Výhercem Mezinárodní soutěže pro architekty NEW VISION OF THE LOFT 2 se stal dánský tým architektů ve složení  Ole Robin Storjohann (Německo) a Mateusz Mastalski (Polsko) z dánského týmu architektů. Pořadatelem této akce bylo FAKRO ve spolupráci s Mezinárodním architektonickým časopise A10 New European Architecture. Druhé místo obsadila práce polských architektů reprezentujících Velkou Británii:  Katarzyny Penar a Wojciecha Okrzesika. Piotr Skrzycki a Dawid Szczepanski z Polska byli třetí. Nejlepší architekti byli odměněni šeky v hodnotě 5000€, 3000€ a 2000€.

 
Live between Buildings

Loftlock

Spacecraftsmen

1. m. 5000€ 
Ole Robin Strojohann
(DE, působí v DK)
Mateusz Mastalski
(PL, působí v DK)

Live between Buildings 

 

2. m. 3000€
Katarzyna Penar
(PL, působí v UK)
Wojciech Okrzesik
(PL, působí v UK)

Loftlock

 

3. m. 2000€
Piotr Skrzycki (PL)
Dawid Szczepański (PL)

Spacecraftsmen

 

 

Zaslané práce byly hodnoceny porotou ve složení:

  • Indira van ‘t Klooster - šéfredaktorka A10 new European Architecture, předsedkyně poroty
  • Emmett Scanlon - zakladatel CAST Architecture, irský zpravodaj A10, poradce pro Arts Council of Ireland, přednášející na University College Dublin
  • Sabina Sujew – Master of Arts, vedoucí exportu pro země Beneluxu ve FAKRO

Nejvyšší hodnocení získaly nekonvenční, nadčasová a inovativní projekty, tvůrčí a umělecké - vysvětluje Sabina Sujew.


Ze 113 zaslaných prací, mezi jinými z tak exotických zemí jakými bezpochyby jsou Jamajka, Indie či Austrálie, se kvalifikovalo 106 projektů. Byly to projekty typicky industriální a urbanistické vizualizace připravené k realizaci reálných konceptů a také umělecké výtvory, ve kterých vynikly představy o ideálním podkroví. Účastnící soutěže svorně přiznali, že střešní okna FAKRO jsou naprosto ideální pro prosvětlení místnosti, ale hodí se i pro montáž v nejvíce inovativních a domněle nerealizovatelných projektech. Velký dojem udělaly projekty, které okna FAKRO využívaly provokativním a novým způsobem; někdy byl produkt využit až za hranicemi jeho prvotního účelu, což může přinést nové nápady na střešní okna budoucnosti.

Porota také rozhodla, že pěti týmům přizná vyznamenání.  Vyznamenanými architekty jsou: Daniël Luecke a Christian Schunke z Dánska, Adam Tate z USA, Marcin Giemza a Monika Ryszka z Polska, Davide Roth z Velké Británie a Rafel Oleksik a Ewa Mikołajczak z Polska.

Soutěž pro architekty je dokonalou formou propagace výrobků FAKRO v mezinárodním prostředí urbanistů z celého světa. O další ročníky soutěže je každý rok čím dál tím větší zájem.

New Vision of the Loft 2 New Vision of the Loft 2

Architekti, kteří se účastnili loňského ročníku architektonické soutěže „New Vision of the Loft 2” pořádané firmou FAKRO, se setkali v Novém Saczi ve dnech 6.-10. února 2014.

Do hlavního sídla druhého největšího výrobce střešních oken na světě se sjeli hosté z Itálie, Litvy, Německa, Slovenska a z Polska. Konference se zúčastnili také novináři z mezinárodního časopisu pro architekty A10: Indira van´t Klooster a Kim Hoefnagels z Holandska. Magazín A10 byl spolupořadatelem soutěže „New Vision of the Loft 2” a šéfredaktorka tohoto magazínu Indira van´t Klooster byla jednou z členů poroty.

Účastníci si soutěž New Vision of the Loft 2 velmi chválili. Ochotně mluvili o tom, co je motivovalo k účasti v soutěži:

"Zajímavé téma, atraktivní porota, vysoké výhry."

- architekt Mateusz Mastalski, výherce 1. místa v soutěži "New Vision of the Loft 2", Polsko (pracující v Dánsku)

"Výjimečné téma, možnost vytvoření něčeho bez omezení. Trénink kreativity, možnost získat mezinárodní úspěch a výška výhry. Obecně řečeno byl poměr nákladů účasti a výhry velmi přátelský."

- architekt Alexander Szaniszlo, Slovensko

 

Architekti se zde zúčastnili speciálních praktických cvičení, během kterých měli možnost poznat inovativní řešení střešních oken. Setkání bylo také příležitostí k diskusi o soutěžních projektech. Zajímavou přednášku na téma soudobých trendů evropské architektury přednesla šéfredaktorka magazínu A10 – Indira van´t Klooster. Účastníci měli možnost vyměnit si názory v mezinárodní společnosti.

"Seznámil jsem se s novým, zajímavým, mezinárodním kolektivem z architektonické branže. Tyto osoby mě obohatily o svůj úhel pohledu v architektuře."

- architekt Alexander Szaniszlo, Slovensko

Účastníci konference si prohlédli výrobní závod, detailněji se seznámili s procesem výroby střešních oken – od projektu až k hotovému výrobku. Účastníci sjezdu byli ohromeni výrobky FAKRO:

"Okno do plochých střech FAKRO je opravdu zajímavým výrobkem. Nejen funkční, energeticky úsporné ale také nevýslovně estetické! Dalším výrobkem, který mě zaujal, bylo balkonové okno Galeria a okno pro fasádní sestavy. Přináší do místnosti větší množství světla a zvětšují prostor podkroví."

- architekt Laurynas Dvarckas, Litva

 

Během své návštěvy v Novém Saczi měli architekti možnost navštívit pasivní kostel v Rowni Szaflarské, který je prvním svého druhu v Evropě. Objekt byl vybaven energeticky úspornými střešními okny.

Nechyběly ani jiné turistické atrakce, za zmínku stojí např. Solny důl Wieliczka nebo pravoslavné kostely v Szczawniku a Powrozniku. I přes skromné sněhové podmínky hosté relaxovali a aktivně odpočívali při zimních sportech v rekreačně-konferečním centru hotelu Activa v Muszyně. Proběhla jízda na sáňkách, sněžných skútrech a čtyřkolkách.

Účastníci si tento sjezd velmi pochvalovali:

"Nejvíce se mi opravdu líbil výlet do hlavního sídla FAKRO a zimní atrakce doprovázející konferenci. Organizace byla ideální. Děkuji!"

- architekt Fabio Damiani, ItálieArchitekti byli opravdu udivení firmou FAKRO a doprovodnými akce a prohlásili, že se rádi zúčastní další konference.