Prvky instalace

Prvky instalace

Kabely SMK oraz SMB

kabely SMK

K propojení dílčích kompotentů solární instalace se používají elastické trubky DN16 z nerezové oceli, potažené izolací 13x22 odolnou proti UV záření, zakončené mosaznými maticemi ¾”.

 

Propojovací kabel mezi kolektory ZKA ZKB ZKC  ZKD ZKE
SMK 0,21 m 0,33 m 1,8 m 2,5 m 2,7 m

kabely SMB

Kabel spojující kolektory se zásobníkem

SMB ZPB ZPC ZPD ZPE
5 m 10 m 15 m 20 m
ZBC ZBD ZBE  
10 m 15 m 20 m  

Poznámka – kabel ZKA – 0,21 m je určen pouze k propojení kolektorů SKC. Kabely ZBC, ZBD a ZBE jsou dostupné v sadě s kabelem pro připojení teplotního čidla.

Použití originálních kabelů FAKRO je zárukou trvalé funkčnosti solární instalace. Připojení solárních kolektorů pomocí neoriginálních kabelů povede ke ztrátě záruky na kolektory.

Zásobníky SBW

zásobníky SBW

Zásobníky SBW slouží k ohřevu užitkové vody teplem ze solárních kolektorů a teplem z kotle ÚT. Jsou vybaveny dvěma tepelnými výměníky. Dolní výměník je určen pro solární kolektor, horní pro kotel ÚT. 

Zásobníky SBW jsou vyrobeny z vysoce kvalitní oceli. Ochranu před korozními účinky horké vody a bakteriemi zajišťuje vrstva keramického smaltu (povrch dle normy DIN 4753). Kromě toho zásobník chrání před korozí hořčíková anoda, a výkonné tepelné výměníky rychle a rovnoměrně zahřívají vodu. Zásobníky jsou izolovány vrstvou polyuretanové pěny a opláštěny ekologickou kůží.

NÁZEV KÓD ZÁSOBNÍKU SKUTEČNÝOBJEM [l] OBCHODNÍ OBJEM [l]
Zásobník pro ohřev vody
200 l
V20 192 200
Zásobník pro ohřev vody
300 l s čerpadlovou jednotkou
V3P 295 300
Zásobník pro ohřev vody
400 l
V40 380 400

Pro zjednodušení zapojení solární instalace doporučujeme použít zásobník SBW V3P, součástí kterého jsou tyto prvky:: 

  • čerpadlová jednotka, 
  • řídící jednotka, 
  • expanzní nádoba 18 l.

Čerpadlová jednotka SCB

čerpadlová jednotka SCB

Čerpadlová jednotka SCB udržuje nucenou cirkulaci solární kapaliny v instalaci a tím umožňuje efektivní předávání slunečního tepla získaného z kolektorů užitkové vodě. Čerpadlová jednotka je standardně vybavena čtyřmi teplotními čidly.

NÁZEV KÓD JEDNOTKY PRŮTOK [l/min]
Čerpadlová a řídící jednotka, průtok 18 l/min. E18 18

 

Expanzní nádoby SBV

expanzní nádoba SBV

Expanzní nádoba SBV kompenzuje zvětšení objemu glykolu, který souvisí se změnami jeho teploty. Například v nouzovém stavu v solární instalaci - var glykolu, přijímá tekutinu vytlačenou párou z kolektorů.

NÁZEV KÓD NÁDOBY OBJEM [l]
Expanzní nádoba 18 l 18L 18
Expanzní nádoba 24 l. 24L 24
Expanzní nádoba 35 l. 35L 35
Expanzní nádoba 50 l. 50L 50

 

Glykol SGL

glykol SGL

Kapalina Glykol EKO je nemrznoucí směsí propylenglykolu, vody a inhibitorů koroze, která v solárním obvodu slouží jako vodič tepla.

NÁZEV KÓD KAPALINY OBJEM [l] ROZSAH TEPLOT
Glykol Eko 05 l 05L 5 od -25°C do +130°C
Glykol Eko 20 l 20L 20
Glykol Eko 30 l 30L 30

 

Příslušenství k solární instalaci

Kromě základních prvků, které jsou součástí solární instalace, firma FAKRO nabízí také příslušenství.

těsnící sada SPCTĚSNÍCÍ SADA SPC

Těsnící sada SPC slouží k utěsnění přechodu solárního kabelu přes střešní membránu. Součástí balení jsou dva kusy lemování, které dostatečně utěsní přechod přívodového a odvodového kabelu v nezatepleném střešním plášti. V případě zateplené střechy budou nutná dvě balení (po 2 sadách na kabel).

ruční pumpa SBF pro naplnění instalaceRUČNÍ PUMPA SBF PRO NAPLNĚNÍ INSTALACE
Solární pumpa SBF slouží k naplnění instalace glykolem a k získání požadovaného přetlaku (max. 3 bar). Po naplnění instalace může být využita jako přepadová nádoba pro bezpečnostní ventil..

elektrická topná spirála SEHELEKTRICKÁ TOPNÁ SPIRÁLA SEH

Elektrická topná spirála SEH o výkonu 2 kW slouží k ohřevu vody v zásobníku v případě nedostatečného množství sluneční energie.

čidlo STSČIDLO STS

Čidlo STS slouží k měření teploty (v závislosti na umístění): kolektoru, nádrže nebo glykolu. Čidlo je připojeno přímo k řídící jednotce.

odvzdušňovací ventil SASODVZDUŠŇOVACÍ VENTIL SAS

Odvzdušňovací ventil SAS umožňuje odvzdušnění solární instalace. Doporučuje se k montáží v instalacích skládajících se z velkého počtu kolektorů..

směšovací ventil SWMSMĚŠOVACÍ VENTIL SWM

Směšovací ventil SWM chrání před opařením horkou vodou (v případě poruchy studené vody, bude přívod horké vody automaticky uzavřen). Kromě toho ventil udržuje na výstupu stálou teplotu. Pracovní rozsah od 30°C do 60°C. Montován v oběhu TUV.

Ceník

CeníkCeník dostupný v elektronické podobě PDF