Ochrana proti přehřívání

Ochrana proti přehřívání

Standardní ochrana před přehřátím kolektorů v případě, kdy dlouhodobě nedochází k odběru teplé vody (např. dovolená).

Jak ochránit solární instalaci před přehřátím v období naší delší nepřítomnosti v domě (např. odjedeme-li na několik dnů)?

Časté přehřívání solární kapaliny v kolektorech, které se vyskytuje, pokud nedochází k odběru teplé vody během slunečných dnů, vede k jeho rychlému opotřebení a nutnosti výměny. Výměna sebou samozřejmě nese další náklady. Tato situace nejčastěji nastává ve dnech, kdy odjedeme na dovolenou.

Právě kvůli zabezpečení solární instalace před tímto jevem, byla řídící jednotka ve výrobcích FAKRO vybavena funkcemi, která umožňuje předcházet přehřívání a tím i degradaci solární kapaliny. Jsou to: ochrana před přehřátím solárních kolektorů, noční chlazení a tzv. prázdninový režim.

Ochrana před přehřátím solárních kolektorů: solární instalace nahřívá vodu v zásobníku na teplotu určenou uživatelem (obvykle 45-50°), načež je oběh kapaliny zastaven. Když je funkce ochrany zapnutá a teplota na kolektorech překročí 110°, pak i přestože je voda nahřátá na uživatelem nastavenou teplotu, oběh bude znovu spuštěn a pokračuje až do chvíle snížení teploty na kolektorech pod 100° nebo až do nahřátí vody v zásobníku na teplotu rovnou maximální přípustné teplotě, při jejímž překročení je funkce deaktivována.

Noční chlazení: díky zapojení čerpadlové jednotky tato funkce umožňuje zchladit vodu v zásobníku, protože simuluje normální spotřebu. Díky tomu je možno následující den znovu přijímat teplo z kolektorů. Tato funkce je v provozu od půlnoci až do zchlazení vody v zásobníku až na nastavenou „teplotu vypnutí chlazení“ nebo až do překročení časového intervalu, ve kterém je funkce aktivní.

Prázdninový režim: (tato možnost je dostupná pouze při výběru schématu č. 3, 4, 5). Funkce umožňuje vypnutí přídavných topných těles připojených k řídící jednotce v časovém intervalu uvedeném uživatelem. Navíc tento prázdninový režim vyvolává zapnutí funkce nočního chlazení.

Aktivní prázdninový režim je signalizován nápisem na displeji DOV. střídavě se schématem solárního systému na hlavním displeji řídící jednotky.