Vnější doplňky

Vnější doplňky

Horko nemá šanci...


Které doplňky chrání nejlépe před nahříváním místnosti?
V souladu s normou DIN 5034-1 by měly být místnosti chráněny před nadměrným nahříváním slunečními paprsky pomocí vnitřními ale právě pomocí vnějších doplňků (markýzy, předokenní rolety).

 

Firma FAKRO se snaží zdokonalovat své výrobky a pro pohodlí svých klientů stále analyzuje účinnost ochrany před nahříváním pomocí různých typů protislunečních clon. Za tímto účelem bylo připraveno osm zcela stejných testovacích místností, které byly identicky vystaveny slunečnímu záření a vybaveny stejnými střešními okny. Testování proběhlo při zavřených oknech. Teplota byla měřena v několika bodech, metr nad podlahou. Na oknach byly namontovány různé doplňky a výsledky testů Vám prezentujeme na výkresu.

Horko nemá šanci... Schéma s výsledku testu

 

Výše uvedené výsledky testování jednoznačně ukazují, že předokenní doplňky (roleta a markýza) nejlépe chrání před úmorným vedrem z vnějšku. Optimální protisluneční clonou je markýza, pokud vezmeme v potaz efekt ochrany před teplem, cenu a jednoduchost montáže. Vnitřní doplňky chrání před teplem pouze omezeně, jejich hlavním účelem je dotvářet interiéryregulovat množství světla pronikajícího do místnosti.

 

Propustnost sluneční energie

  • 1- okno bez clony g = 61% ( 0,61) dle EN 410
  • 2- okno s vnitřní zatemňující roletou g = 37% (0,37) dle EN 13363-1
  • 3- okno s markýzou (v závislosti na materiálu) g = 4-14% (0,04 − 0,14) dle EN 13363-1

Propustnost solární energie

1                                                      2                                                    3

 

Vnější markýza chrání před vedrem až 8krát účinněji než vnitřní zatemňující roleta.

Vnější markýza a vnitřní doplněk namontovaný na jednom střešním okně FAKRO tvoří sadu doplňků zaručující nejvyšší komfort bydlení v podkroví, protože chrání před teplem, světlem a navíc jsou dekorativním prvkem interiéru.